Dr. Akın Çakmakcı Hakkında

5 Ağustos 1937 yılında Bolu’da doğdu. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılan Devlet Parasız Yatılı Sınavını kazanarak girdiği Haydarpaşa Lisesi’ni bitirdikten sonra, İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Fakültesi’nde Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) burslu öğrencisi olarak okudu ve Makina Yüksek Mühendisi unvanı ile 1960 yılında mezun oldu. 26 Ağustos 1960′da aynı kurumun Kırıkkale Fabrikaları Modernizasyonunda Montaj Mühendisi olarak göreve başladı. Askerlik hizmetinin ardından MKEK Genel Müdürlüğü’nde Yatırım Planlama Baş Mühendisliği görevine atandı. OECD Bursu ile Almanya’da Proje Planlaması konusunda 6 ay eğitim gören Akın ÇAKMAKCI, 1966 yılında MKEK Çelik Fabrikası Müdürü, 1969′da aynı Kurumun Genel Müdür Yardımcısı ve 8 Ağustos 1978′de de Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

27 Mart 1981 tarihinde TÜBİTAK Bilim Kurulu Üyeliğine seçildi.

11 Mart 1982 tarihinde Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarlığı’na atanan ve 18 Ağustos 1994 tarihine kadar bu görevi yürüten Akın ÇAKMAKCI’nın “Projelerde Verimlilik ve Prodüktivite”, “Sanayi Yapısı ve Stratejileri”, “Savunma Sanayi”, “Küçük Sanayi ve Demir Çelik” konularında çeşitli yayınları vardır.

İstanbul Teknik Üniversitesi Senatosu, 1989 yılında Akın ÇAKMAKCI’ya; ülkemizde araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin gelişmesi ve özellikle “Savunma Sanayiinde Modern Teknolojilerin Uygulanması” konusunda gösterdiği başarısından ve ayrıca; ülkemizde küçük sanayinin geliştirilmesi için teşvik, destek ve altyapı gibi hususların planlanması ve koordinasyonunda yapmış olduğu uygulamaya yönelik önemli hizmetlerinden ve üniversite-sanayi ilişkilerinin geliştirilmesine katkılarından dolayı “Fahri Doktor” unvanı vermiştir.

1993 yılında “Başkent Grubu” tarafından başarılı ve istikrarlı çalışmalarından dolayı “Yılın Bürokratı” seçilmiştir. Haftalık “Aktüalite” Dergisince Ocak 1994′de yapılan değerlendirmede “Bürokrasi” alanında Türkiye’nin en iyi üç ismi arasında yer almıştır. 1994 yılında ODTÜ Parlar Vakfı’nın “Hizmet Ödülü”nü ve 1997 yılında Gaziantep Sanayi Odası’ndan “Sanayimize Destek Ödülü”nü almıştır.

1994 yılı Ağustos ayından itibaren iki yıl süre ile “Üniversite ve Sanayi İşbirliğini Geliştirme” ile ilgili Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Özel Danışmanı ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektör Danışmanı sıfatıyla Endüstriyel Araştırmalar Koordinatörü olarak görev yapmıştır.

7 Nisan 1999 tarihinde dönemin Cumhurbaşkanı tarafından Yükseköğretim Kurulu Üyeliğine seçilmiştir.

Akın ÇAKMAKCI, 1 Ağustos 1996 tarihinden vefat ettiği 27 Kasım 2001 tarihine kadar Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) Genel Sekreterliği görevini yürütmüştür.